Perşembe , Temmuz 29 2021
Anasayfa / Arşiv / Ozan Kaplanoğlu gazetecidir, tek silahı da kalemidir!

Ozan Kaplanoğlu gazetecidir, tek silahı da kalemidir!

Dün…

12 Eylül’ün yıl dönümüydü…

Hiç büyümeyecek olan çocukların yasını tutarken biz;

“Elim bile titremedi” diyenleri de asla unutmayacağımız kanlı bir eylülün yıl dönümünü yaşarken

İfade özgürlüğü adına yine şaşırmayacağımız bir haberle sarsıldık.

Bir kez daha…

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı, Bursa Muhalif Editörü Gazeteci Ozan Kaplanoğlu’nun, 2017 yılında evinden alınarak tutuklanmasının ardından Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava 12 Eylül’ün yıldönümünde sonuçlandı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı; internet sitesinde bulunan kitaplardan, sosyal medya paylaşımlarına, katılım sağlanan anma ve etkinliklerden eve yapılan baskınlarda el konulan kitap ve dergiler nedeniyle THKP-C örgüt propagandası suçlamasıyla soruşturma başlatmış, Kaplanoğlu’nu tutuklatmıştı.

 

Ardından tutuklanma gerekçeleri dosyadan ayrılarak “Cumhurbaşkanına Hakaret” ve “Halkın dini değerlerini aşağılama” şeklinde iki ayrı soruşturma başlatılmış, ikisi hakkında da “Kovuşturmaya yer olmadığına” karar verilmiş,

yalnızca Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamasıyla açılan davanın kararı bekleniyordu.

 

Ozan; 2 yılı aşkın süredir devam eden bu davanın yanı sıra TSK’nin Afrin Operasyonu sırasında Türk Tabipleri Birliği öncülüğünde başlatılan barış çağrısına Bursa’dan verilen destek basın açıklamasını Bursa Muhalif internet sitesinde yayınladığı sebebiyle yani gazetecilik! yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. 5 gün gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılarak hakkında yeniden silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla dava açıldı.

 

Ozan; PKK, YPG ve DAEŞ örgütlerinin propagandasını yapmakla suçlandı davası halen devam ediyor…

 

12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünde son duruşması görülen THKP-C davasında hakim, eylemler, sosyal medya paylaşımları ve haberler yönünden beraatine, kaplanoglu.org internet sitesinde bulunan yüzlerce kitabın da arasında bulunan ve savcılığın Kaplanoğlu’nun müstear isimle yazdığını iddia ettiği Uğur Gündüz’e ait bir kitaptaki ifadeleri örgüt propagandası olarak değerlendirerek, 1 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasıyla çarptırılmasına karar verdi.

Avukatların mahkeme heyetine söz konusu kitabın 1994 yılında yazıldığını kanıtlamasına ve ISBN numarası, Kültür Bakanlığı bandrolü olan, hakkında toplatma kararı olmayan bir kitap nedeniyle örgüt propagandasının mümkün olmayacağını kanıtlamasına rağmen heyet, Kaplanoğlu’nun mahkumiyetine karar verdi.

 

Aslında çok şey söylemek istiyoruz ama öfkemizi tarif edecek kelimeleri bulamıyoruz.

Ancak

Altını kalın kalemle çiziyoruz.

Gazeteciden terörist çıkarmak için daha fazla zorlamayın, çünkü hep yanıldınız.

Gazeteciden terörist çıkaramazsınız.

Ozan Kaplanoğlu gazetecidir.

Tek silahı da kalemidir!

ÇGD BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Göz atın

ÇGD Bursa Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu duyuru

ÇGD BURSA ŞUBESİ ÜYELERİNİN DİKKATİNE;   Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 17. Olağan Genel Kurulu’nun …

Uğur Mumcu ÇGD öncülüğünde Bursa’da anıldı

Bursa, 24 Ocak 1993 yılında Ankara’da uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren gazeteci- yazar Uğur …