Cuma , Aralık 2 2022
Anasayfa / Arşiv / ÇGD’de Dayanışma Kazanacak

ÇGD’de Dayanışma Kazanacak

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’ta dönüşüm başlatacağı gerekçesiyle park içerisindeki diğer işletmelerle kira sözleşmesini yenilerken yalnızca Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 32 yıllık dernek binasının yıkma kararına Bursalıların tepkisi sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ÇGD’nin kuruluş yıl dönümü olan 2 Aralık tarihinde boşaltılarak yıkılması kararına karşı gazeteciler, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri, TMMOB’a bağlı akademik odaların, sendikaların temsilcileri ÇGD Bursa Şubesi ile Dayanışma Gecesi’nde buluştu.

Gecenin açılış konuşmasını yapan ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz, “Bildiğiniz gibi dernek binamız Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hedefinde. Alinur Aktaş’ın asıl hedefi binamız değil elbette, kuruluşumuzdan bugüne savunduğumuz değerler, eğip bükmediğimiz kalemlerimiz. Sırf bu nedenle Bursa’nın çağdaş gazetecilerinden intikam almak isteniyor.  Bursa’da toplumun pek çok kesimi, siyasi parti, sivil toplum örgütleri, sendikaların temsilcileri, bu kentin vicdanı, ortak aklı çağdaşlık ruhuyla bir araya geldi. Herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Dernek binası yıkılsın diye bir tarihi hiçe sayarak yazan çizen yandaş kalemlere inat diyoruz ki… ÇGD Bursa, yalnızca lokal değil, bir kentin hafızası olduğu kadar da geleceğidir. Çünkü gerçek gazetecilerin, onurlu gazetecilerin örgütlü mücadelesinin simgesidir” ifadelerini kullandı.

 

“ÇAĞDAŞLAR DİLEKÇESİ’NE” İMZA ÇAĞRISI

ÇGD’nin yıkım kararına karşı Çağdaşlar Dilekçesi’ni imzaya açtıklarını da dile getiren Deniz,

“1984’te aralarında Aziz Nesin, Uğur Mumcu, Vedat Türkali gibi isimlerin yer aldığı Aydınlar Dilekçesi’nde olduğu gibi bugün de biz, kalemine sahip çıkan gazeteciler olarak tüm aydınlara açık çağrıda bulunuyoruz. 2 Aralık’a kadar ulaşabileceğimiz herkese ulaşalım. 2 Aralık’ta 32. yaşımızı kutlayacağımız törende Alinur Aktaş’a vereceğimiz ‘İstenmeyen Adam’ ödülü ile birlikte Çağdaşlar Dilekçesi’ni de tarihe not bırakalım” çağrısında bulundu.

 

KARAR, KÜLTÜRPARK’TA YAŞANACAK YAPILAŞMANIN HABERCİSİ

Dernek Avukatı Eralp Atabek, yaptığı konuşmada hukuki süreçle ilgili bilgi verirken, “Büyükşehir Belediyesi’nin nedense, dönüşüm adı altında Kültürpark’a el atası geldi. Buna da ÇGD’den başladı. Kültürpark içinde tek hedef olarak burası seçilmiş durumda. Tam yanımızda da ruhsatı yeni verilmiş bir ters evimiz oldu. Öngörümüz o ki Kültürpark’ta ileride daha fazla itiraz edilecek durumlar yaşanacak. Dernek lokalinin yıkımının önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı alacağımızı bildirmek isterim” ifadelerini kullandı.

“ÇGD, TALAN EDİLEN HER ŞEYE KARŞI VİCDAN MÜCADELEMİZ”

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise, “Bu, talan edilen her şeye karşı bir kez daha vicdanlı olma mücadelemiz. Eğer tarihe bu kadar kıymet veriyorsa Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Stadyumu’nu getirdiği hale bakın. Gerçekten utanılacak bir hale getirdi. Bir padişah istiyor diye beton yığınına çevirdi. Geldiğimiz noktada, yan yana durmak lazım. Ağır kara bulutlar içerisinde yaşadığımız bu topraklarda, yeniden aydınlığa, yeniden demokrasiye hep birlikte mücadele ederek ulaşabiliriz” dedi.

“KENTİN GERÇEK GAZETECİLERİNİN YANINDAYIZ”

Dayanışma gecesine katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark’ta dönüşüm başlatılacağı gerekçesiyle park içerisindeki diğer işletmelerle kira sözleşmesi yenilenirken yalnızca Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’ne yıkım kararı alınmasına karşı Bursa’nın çağdaş gazetecileriyle bir aradayız. Gençliğimizin, anılarımızın mekanı, geçmiş dönem il başkanımız Yılmaz Akkılıç’ın kurucusu olduğu ÇGD Bursa Şubesi’nin, bu kentin gerçek gazetecilerinin yanındayız. Haklı bir mücadele veren basın emekçilerini destekliyor, yıkıma karşı gazetecilerle birlikte dayanışma içerisinde itiraz ediyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi yıkım kararından vazgeçmelidir” dedi.

“YIKARLARSA YENİSİNİ YAPARIZ”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ise “Burada hepimizin anıları var. Birçok kez söyleşilere katıldık, çok değerli isimler ağırlandı. Bizim gençliğimiz neredeyse burada geçti. Atatürk Stadı’nı yıktılar, Atatürk Spor Salonu’nu yıktılar, bunca emeğin ve anının olduğu ÇGD’ye sıra geldi. Çevrede bu kadar bina varken, yaklaşık 400 bin metrekarelik Kültürpark’ta 400 metrekarelik yeri yıkarak, Kültürpark’ı yeşillendirecekleri iddiası çok komik. Çevrede çok sayına bina var ve sadece ÇGD yıkılıyor. Konuyla ilgili hukuki girişimler devam ediyor. Yıkılacağına inanmıyorum ama velev ki yıkılırsa, CHP iktidarı yakın! Gerçek gazetecilerin derneği ÇGD asla yuvasız kalmayacak, bunun sözünü buradan veriyorum. Yıkarlarsa, burada yenisini yaparız” diye konuştu.

“UMUDUMUZU YİTİRMEYELİM ANCAK YIKILIRSA 2024 NİSAN AYINI BEKLEYECEĞİZ”

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Bozbey de, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a seslendi: “Hikayeleri yok edemezsiniz. Gelin, hikayesi olan yapılara dokunmayın. Bırakın burası yaşasın. Bunu sağlamak zorundayız. Kurumların en önemli görevi kurumsal yapıları korumaktır, kollamaktır, destek çıkmaktır. Yerel yöneticiler bu konuda sorumluluk üstlenmelidir.” Bozbey, “Umuyorum ki son ana kadar bu karardan vazgeçerler. Umudumuzu yitirmeyelim ancak istemediğimiz bir sonuçla karşılaşırsak da 2024 Nisan ayını bekleyeceğiz ondan sonrası zaten kolay” diye konuştu.

“8500 YILLIK BURSA TARİHİNİN EN BAŞARISIZ YÖNETİCİSİ”

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da gazeteciliğe başladığı yıllarda üyesi olduğu ÇGD Bursa Şubesi’nin gazetecilerin evi olduğunu belirtirken, “Kimse kusura bakmasın. Burası bizim evimiz, birçok konuyu meslektaşlarımızla dertleştiğimiz yer ÇGD. Anılarımız var burada. 32 yıllık derneğe karşı alınan bu tavır hepimizi vicdanen çok yaralamıştır. Prusia’dan Bursa’ya 8 bin 500 yıllık kentin en başarısız yöneticisi Alinur Aktaş’tır” ifadelerini kullandı.

 

KESK Bursa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Bursa Şube Başkanı İrfan Açık, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, DOĞADER Bakanı Sedat Güler, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Fikri Düşünceli de gecede yaptığı konuşmada ÇGD ile dayanışma içinde olduklarını belirtirken, “Yıkımdan vazgeçilmesi için sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz” açıklamasını yaptı.

 

Göz atın

Sansür Yasası’na Bursa’da gazetecilerden tepki

Sansür yasası olarak bilinen ve kamuoyunda tartışmalara neden olan yasa teklifi Bursa’da gazeteciler tarafından protesto …

ÇGD binasının yıkımına mahkeme engeli

9 Mayıs’ta kaldırılan ihtiyati tedbir kararının hemen ardından ÇGD dernek binasının tahliyesine karar verildi. ÇGD …