Perşembe , Ekim 6 2022
Anasayfa / Arşiv / ÇGD BURSA ŞUBESİ’NİN YIKIMINA MAHKEMEDEN İHTİYATİ TEDBİR KARARI

ÇGD BURSA ŞUBESİ’NİN YIKIMINA MAHKEMEDEN İHTİYATİ TEDBİR KARARI

 

Kültürpark’ta dönüşüm başlatacağı gerekçesiyle park içerisindeki diğer işletmelerle kira sözleşmesini yenilediği halde yalnızca Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin 32 yıllık dernek binasını yıkma kararı veren Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne karşı Bursalıların tepkisi sürerken, mahkemeden de “ihtiyati tedbir kararı” geldi.

ÇGD Bursa Şubesi Avukatı Eralp Atabek, Bursa 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım kararına karşı mevcut durumda meydana gelebilecek bir değişme nedeniyle hakkın elde edilmesinin önemli ölçüde zorlaşacağından ya da zararın doğacağından endişe edilmesi hallerinde, uyuşmazlık konusu ile ilgili ihtiyati tedbir kararı alındığını açıkladı. Atabek, “Büyükşehir Belediyesi’nin nedense, dönüşüm adı altında Kültürpark’a el atası geldi. Buna da ÇGD’den başladı. Kültürpark içinde tek hedef olarak burası seçilmiş durumda. Tam yanımızda da ruhsatı yeni verilmiş bir ters evimiz oldu. Öngörümüz o ki Kültürpark’ta ileride daha fazla itiraz edilecek durumlar yaşanacak. Şimdilik, Dernek Lokalinin yıkımının önlenmesi yönünde bir adım atılmış oldu” ifadelerini kullandı.

ÇGD Bursa Şube Başkanı Rabia Deniz ise, gelinen süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan yıkım kararını geri çekmesini istediklerini ancak Aktaş’ın “Çağdaş’ın yeri ile ilgili kararımızı verdik, yıkılacak” diyerek bu talebi reddettiğini belirtirken, “Günlerdir yalnızca gazeteciler değil, Bursa kamuoyundan pek çok isim ‘ÇGD yıkılmasın’ diyerek, Aktaş’a verdiği karardan vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunurken, daha önce de söylediğimiz gibi. Dernek binamızın bugün yıkılmak istenmesinin gerekçesi şüphesiz ki adının ‘çağdaş’ olmasıdır. ,Bu tavrıyla kez daha anladık ki, kendisi ‘İstenmeyen adam, persona non grata’ ödülümüzü tam anlamıyla hak etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Göz atın

ÇGD binasının yıkımına mahkeme engeli

9 Mayıs’ta kaldırılan ihtiyati tedbir kararının hemen ardından ÇGD dernek binasının tahliyesine karar verildi. ÇGD …

Ahmet Şık ÇGD Bursa’da “Duvar” kitabını anlattı

  Gazeteci- Yazar, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi ve …